Havayolu kargo taşımacılığı

Havayolu taşımacılığı, Bir malın, ülke içinde veya ülkeler arası naklini ‘havayolu’ üzerinden sağlayan iş koludur. Dünyadaki kargo hizmetlerinin % 8’i havayolu ile sağlanmaktadır. Taşınan ürünler de genel olarak yatırım ve ileri teknoloji ürünleri, araba ve kimyasal parçalar, makine parçaları, ısı hassasiyeti olan ürünler ile maddi değeri yüksek hammaddelerdir.

İlk 10 havayolu kargo şirketleri

Sıra Havayolu 2013
1 Amerika Birleşik Devletleri FedEx Express 16,127
2 Amerika Birleşik Devletleri UPS Airlines 10,584
3 Birleşik Arap Emirlikleri Emirates SkyCargo 10,459
4 Hong Kong Cathay Pacific Cargo 8,241
5 Güney Kore Korean Air Cargo 7,666
6 Almanya Lufthansa Cargo 7,218
7 Singapur Singapore Airlines Cargo 6,240
8 Lüksemburg Cargolux 5,225
9 Katar Qatar Airways Cargo 4,972
10 Çin Cumhuriyeti China Airlines Cargo 4,813

Hava Kargo Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı yolcu taşıması için daha çok kullanılıyor gibi gelse de aslında kargo taşımadan yapılan yolcu seferlerinin çok küçük bir kısmı karlı olabiliyor. Günümüzde Havayolu şirketlerinin sayısının ve rekabetin gittikçe artması yolcu ücretlerinin düşmesine sebep olduğundan ötürü kargo taşınmasının önemi daha da artmaktadır. İşte bu bilinçle hareket eden kargo firmaları ve acenteleri en iyi hizmeti hızlı bir şekilde ve zamanında sunmanın gerekliliğinin farkındalar.

Havayolu taşımacılığı sektörünü incelerken içinde barındırdığı unsurlarıda bilmek gerekli. Genel anlamda taşımacılık yapan şirketler, havalimanlarını işletenler, yer hizmeti veren kuruluşlar, kargo acentaları ve uluslararası bazda IATA, ICAO gibi kuruluşların yanında ülkemizde ki Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’ni sayabiliriz. Bu saydığım unsurların birbirleriyle iyi entegre olmuş bir şekilde çalışmasıyla insanlara tam zamanında ve hızlı bir şekilde hizmet verilmesi bu sektörün önemini daha da arttırmaktadır.

Ticaretimizin yoğun olarak yaşandığı Çin ve diğer Asya ülkelerinden bir malın denizyoluyla gelmesi yaklaşık bir ay alırken havayolunda bu süre 12 saate inmekte yine aynı şekilde Amerika ve Afrika’nın en uç noktalarına yapılan bir uçuş ortalama 11 saat almakta. İşte bu hız faktörü maliyetlerin artmasına temel sebep olarak karşımıza çıkarken esnek bir hizmet verebilmenin önemini de arttrıyor. Ülkemizde ki hava kargo taşımacılığının yarısına yakın kısmı THY tarafından yapılıyor olsa da faaliyet gösteren bir çok uluslararası şirket (16 Havayolu şirketi) de hali hazırda pazarda mevcut durumda. Türkiye faaliyet gösteren bütün bu firmalarla birlikte hava taşımacılığında Avrupa’da 8. ve Dünya’da 22. sırada.

Havayolunda bir diğer önemli konuda emniyet. Bu gün en küçük uçağın bile 60-70 milyon dolar olduğu bir ortamda yapılacak ufak hatalar bile büyük bir zarara sebebiyet verebilir. Uçakların periyodik bakımlarının yapılması Havaalanlarının modernizasyonunun sağlanması bu noktada ayrı bir iş kolu anlamına geliyor. Ve küresel ölçekte değerlendirdiğimizde Havayolu Taşıma sektörü büyük bir nicelik barındırıyor.

Havayolunda Yaşanan Problemler

Yukarıda anlattığım güzel şeyler ve rakamlar ilk etapta kulağa hoş gelebilir ama bir de madalyonun öteki yüzü var tabi. Yılda ortalama %5 büyüyen bir sektörden bahsediyoruz; büyümek demek; yatırım demek. Artan bu talebi karşılayacak şekilde yatırım yapmak öncelikli şart. Örneğin Atatürk Havalimanında yılda yaklaşık olarak 900 ton kargo elleçleniyor. Her yıl bu oran artmasına rağmen kapasite arttırılmazsa verilen hizmetin hem kalitesi düşer hem de niteliği azalır. İşte yaşanan en büyük sorunlardan biri.

Hızın çok önemli olduğundan bahsettik. Bazen yükünüz 6 saatte gelmesine rağmen gümrük işlemleri taşıma süresinden daha uzun sürebiliyor. Yaşanan bir diğer sorunda gümrük işlemlerinin gecikmesinden kaynaklanan bu aksaklıklar. Bunların çözülmesi içinde IT yatırımlarının yapılması ve hava limanlarında bekleme süresinin azaltılması için gerekli yatırımları da yapmak zorundayız.

Lojistik sektörünün her alanında olduğu gibi havayolunda da nitelikli iş gücü eksikliği malesef mevcut durumda. Diğer taşıma modlarına nazaran havayolunda bir elleçleme işleminin yapılması için bile yeri geldiğinde eğitimli personel olması gerekiyor. Ayrıca yer hizmeti veren kuruluşlarında operasyonel eksiklikleri ve tehlikeli madde elleçlemesi ile alakalı almaları gereken sertifikalara sahip olması ve personelin devamlı eğitilme gerekliliği de artı bir maliyet gerektirdiğinden yaşanan aksaklıklar uzayıp gidiyor.

Yine de bütün bunlara rağmen ülkemizde ve Dünyada büyük bir Havayolu pazarı mevcut durumda. Yukarıda saydıklarım aşılamayacak sorunlar değil ama yatırım  olmadan bunları aşmak oldukça zor gözüküyor. Bütün bunların dışında havayolu firmalarının en çok yakındıkları sorunlardan bir diğeri de SLOT problemleri. SLOT; Havayolu firmalarına yıllar öncesinden verilen ve onların havalimanlarına günlük aylık gibi belirli periyotlarda yapacağı sefer hakkıdır ve sonradan arttırılamaz. Operasyonel planlamanın devreye girdiği bu noktada yaşanan sıkıntılarda bir diğer sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Bütün herşeyin ışığında Havayolu sektörü hali hazırda son teknolojik gelişmelerle büyümesini sürdürürken karşısına çıkabilecek sorunlarıda çözebilecek büyük bir alan. Yeter ki yatırımlar yapılmaya devam etsin. Unutmamalıyız ki; kargo sektörü büyürken hizmet verilen alan aynı kalırsa ileride büyük sorunlarla karşılaşabiliriz.

kaynak: wikipedia – http://www.emreipekci.com/