Kazakistan Havayolu Kargo Taşımacılığı

Kazakistan Havayolu Kargo Taşımacılığı

 Ebedi dost ve kardeş ülkelerimizden biri olan Kazakistan son yıllarda ülkemizden artarak ürün ithalatı yapmaktadır. İki ülkenin coğrafik ve jeopolitik konumu gereği deniz taşımacılığı ile gönderi yapmak mantıksız karayolu taşımacılığı ile taşıma yapmak ise her mevsimde farklı rotalardan farklı fiyatlar ile organize edilebilmektedir. Bu durum uluslararası taşımacılık konusunda ihracatçı firmaları zorlamakta alternatif çözümler arayışına itmektedir.

Kazakistan’dan yapılan ithalatlarının değerli ve hızlı tüketilen malzemeler oluşu sebebi ile havayolu kargo taşımacılığı çok uygun ve tercih edilen bir yöntem olmaya başlamıştır. Açılan bu pazarı gören havayolları ise boş durmamış buraya kargo ve yolcu seferlerini artırmıştır.

Kazakistan’da Kargo Sevkiyatı Yapılabilecek  Başlıca Uluslararası Havalimanları:

1-) Astana International Airport : (IATA: TSE, ICAO: UACC) Uluslararası bir havalimanı olup başkent Astana‘dan 14 km uzaklıktadır.

Turkish Airlines , Air Astana , Etihad Airways servis sağlayan başlıca Havayollarıdır. Ayrıca THY ‘nin buraya kargo uçağı seferleri bulunmaktadır.

2-) Almaty International Airport : (IATA: ALA, ICAO: UAAA) Kazakistan‘ın en büyük uluslararası havaalanı olup Almata’ya 18 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Turkish Airlines , Pegasus Airlines , Silkway Airlines , Mahan Air , Air Astana servis sağlayan başlıca Havayollarıdır. Ayrıca THY ve Silkway Airlines’ın buraya kargo uçağı seferleri bulunmaktadır. Genel olarak Türkiye’den giden kargolar Almaty Havalimanına sevk edilmektedir. En uygun navlun ve hızlı servisler yoğun olarak faaliyet göstermekte olan bu havalimanında sağlanmaktadır.

3-) ATMA Atyrau Airport (IATA: GUW, ICAO: UATG)  Kazakistan‘ın Atyrau şehrinin 8 km kuzeybatısında yer alan havalimanıdır. Deniz seviyesinin 22 m (72 ft) altında bulunan Atyrau Havalimanı, dünyanın en düşük rakımına sahip ticari havalimanıdır.

Silkway Airlines , Air Astana , Aeroflot , Coyne Airways servis sağlayan başlıca Havayollarıdır. Ayrıca Silkway Airlines ve Coyne Airways’ in buraya kargo uçağı seferleri bulunmaktadır.

4-) Aktau Airport ,  (IATA: SCO, ICAO: UATE). Kazakistan’ın Aktau şehrinde faaliyet gösteren bir havalimanıdır.

Silkway Airlines , Air Astana , Aeroflot , Coyne Airways servis sağlayan başlıca Havayollarıdır. Ayrıca Silkway Airlines ve Coyne Airways’ in buraya kargo uçağı seferleri bulunmaktadır.

Kazakistan’da Havalimanı – Gümrük İlişkisi

Kazakistan gümrük mevzuatları açısından zorlu bir ülke olup bu mevzuatlar şehirden şehire farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden gönderi yaparken alıcılardan bilgi almak ve hangi havalimanında gümrüğün yapılabileceğini önceden kontrol etmek problemlerin önüne geçebilmekte yardımcı olacaktır.

Sizde bu ve bunlara benzer birçok bilgiyi eksiksiz ve zamanında almak istiyorsanız, Türkiye’de butik lojistik hizmetinin öncülerinden olan Pikap Lojistik ‘i tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI GENELLEMELERİ – ÇÖZÜMLERİ başlıklı makalemizde HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI GENELLEMELERİ – ÇÖZÜMLERİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: