MENŞE ŞAHADETNAMESİ

MENŞE ŞAHADETNAMESİ

Menşe Şahadetnamesi, ihraç mevzusu bir malın hangi ülke menşeli olduğunu gösteren belgedir. Malların hangi ülkede üretildiğini veya farklı bir ülkede gördüğü değişiklikler ve işlemler dolayısıyla o ülke menşeli sayılması gerektiğini gösterir. Günümüzde gümrük işlemleri, ülkeler arasındaki mevcut tecim anlaşmasının hükümlerine nazaran yapıldığından, bir malın hangi ülke menşeli olduğunun bilinmesi son derece önemlidir. Örneğin, bir malın göndermiş olduğu ülkede Tercihli Gümrük Rejiminden yararlanması yada konulmuş olan kota sınırlamasının dolup dolmadığı gümrükten geçen malların menşelerine göre belirlenir. (TOBB)

Menşe Şahadetnamesi, ihracatçılar yada kanuni yetkili temsilcilikler tarafından düzenlenir. İhracatçı firmanın üyesi bulunduğu tecim yada endüstri Odası ve bazı ülkeler için (çoğu zaman Arap ve Afrika kıtası ülkeleri) ayrıca ithalatçı ülkenin konsoloslukları tarafınca onaylanır.

Bir ülke topraklarından çıkarılan madenler, üretilen tarım ürünleri, o ülkede dünyaya gelen ve yetişen canlı hayvanlar ile bunlardan elde edilen ürünler, o ülkede tutulan yada avlanan av hayvanları ile balıklar, o ülke bandırasını taşıyan ve oraya kayıtlı yada tescilli gemilerle çıkarılan balık ve öteki ürünler ile bu ürünlerden bu yapınak gemilerde elde edilmiş eşya, kara suları dışındaki denizlerin dibinden ya da toprak altından, münhasır işletme hakkına haiz olarak o ülke tarafından çıkarılan maddeler, imal işleminden yada kullanım kalıntılarından elde edilen artıklar, yukarıda sayılan eşyadan ya da hangi aşamada olursa olsun bunların türevlerinden elde edilmiş tüm eşya, anılan ülke menşeli sayılır.

Ayrıca, malın başka bir ülkede gördüğü değişiklikler ve işlemler dolayısıyla o ülke menşeli sayılabilmesi için, bu değişiklikler ve işlemler sonucunda kıymetinin yüzde yüz oranında artmış olması yada gümrük tarife pozisyonlarının değişmiş olması yada o ülkede, esaslı değişim sayılabilecek önemli bir işçiliğe ve işlemlere tabi tutulması gereklidir.

Menşe Şahadetnamesi belgelerinde bulunan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

Malı gönderenin adı, soyadı ve adresi,
Alıcının adı, soyadı ve adresi,
Kapların marka, numara, cins ve sayıları,
Malın eşeysel ve nev’i, daralı ve saf ağırlıkları ile kıymeti ve yollama şekli,
Şahadetnameyi veren makamın onaylama şerhi (tarih, imza ile mühür veya kaşesi),
Menşe Şahadetnamesi, malın o memlekette geçirdiği işçilik ve işlemlerden ötürü o memleket menşeli sayılarak verilmiş ise bu hususun etraflı bir şekilde açıklanması.
İki farklı türü vardır:

Özel Menşe Şahadetnamesi (form A):

Bazı ülkelerin (özellikle sanayileşmiş ülkeler) gelişmekte olan ülkelerden endüstri malları ithalatında, bu ülkelerin sanayileşmesine katkı sağlamak amacıyla Genelleştirilmiş Preferanslar Sistemi (GPS) çerçevesinde belirli tavizli gümrük oranlarına konu mallar ile ilgili preferanslar sağlayabilmeleri için lüzumlu olan bir menşe şahadetnamesi türüdür. Gelişmekte olan ülkelere bu anlamda preferans elde eden ülkeler şunlardır:ABD, Japonya, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Kanada ,Avustralya, Rusya, Polonya, Çek ve Slovak Cumhuriyetleri.

Türkiye’den ihraç edilen ürünler için lüzumlu özel menşe şahadetnameleri, firmalar tarafınca tanzim edilmekte, ticaret odaları ve Dış ticaret Müsteşarlığı’na bağlı taşra birimleri tarafınca onaylanmaktadır.

Özel Menşe Şahadetnamelerinin mal sevkıyatının gerçekleşmesinden sonra da düzenlenmesi mümkündür. Tasdik işlemi yapılmış Özel Menşe Şahadetnamesi’nin yitik yada tahrip olduğu durumlarda ise yeni bir belge düzenlenerek onaylanır.

ABC FORMU:

Sadece ticaret odaları tarafından onaylanan ve çeşitli ülkelere her türlü ürünün ihracatında kullanılan menşe şehadetnamesi türüdür. Bu belge A, B ve C olmak üzere üç nüshadan oluşmaktadır. C nüshası Oda’da kalır.

Oda üyelerinin (ABC) Formu’nu onaylatmak üzere Oda’ya başvuruları sırasında, eğer söz mevzusu belge muhteviyatı malın üreticileri kendileri ise kapasite raporu yada malın üreticisi olduğuna dair diğer belgeler ile malın satış faturasının birer örneğini ibraz etmeleri, belgenin usulüne uygun olarak doldurulmuş ve 8. Kolonun sağ tarafının şirket tarafınca kaşelenmiş, imzalanmış olması yeterlidir.

Eğer belge muhteviyatı malın üreticisi, ihracatı yapan firma değilse, satış faturası, malın temin ediliş faturaları ve üretici firmanın kapasite raporu aranmaktadır. Üreticinin kapasite raporu olmadığı takdirde, üretici firmanın ihracata konu malları ürettiğine dair ibraz edebileceği diğer belgeler yeterli görülmektedir.

İhracatçı firmanın istemi üzerine, ihracattan(malın sevkinden) sonra da Menşe Şahadetnamesi (ABC) Formu düzenlenebilmekte ve Oda tarafınca onaylama işlemi yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Havayolu Taşımacılığı hızlı ihracat ve ithalat başlıklı makalemizde Havayolu Taşımacılığı hızlı ihracat ve ithalat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: