Havayolu Taşımacılığı hızlı ihracat ve ithalat

Havayoluyla gerçekleştirilen hızlı kargo taşımacılığı kapsamında yapılan dışalım ve ihracat işlemlerinin hızlandırılmasını ve basitleştirilmesini hedefleyen düzenleme, 19/07/2011 de Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İhracatta hız ve kolaylığı sağlamak adına getirilen düzenlemeyle hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı kapsamında ihracata konu olan eşya için öngörülen limitler beş katına çıkarılarak, 30 kilogram ve 1500 euro limitleri, 150 kilogram ve 7500 euro olarak yeniden belirlendi. Hızlı kargo taşımacılığında bu sektörün talepleri dikkate alınarak önemli kolaylıklar getiren düzenleme tıpkı sürede yurt güvenliği ve toplum sağlığını tehdit eden eşyanın ithal ve ihracının önlenmesi ve gerekli denetimin yapılmasını sağlamayı hedefliyor.

Gümrük umumi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ kapsamında şu düzenlemeler getirildi:

Havayolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamında ihracata konu edilebilecek eşya için öngörülen 30 kilogram ve 1500 Avro limitleri, ihracatın hızlı ve basit gerçekleştirilebilmesini teminen 150 kilogram ve 7500 Avro olarak yine belirlendi.

Havayoluyla hızlı kargo taşımacılığı yapan kuruluşlar sebebi ile her bir dokümanın ayrı kalem olarak beyan edilmesi, sistemin hızlı çalışmasını engellediğinden; doküman kapsamına giren gönderilerin, tek bir kalemde topluca beyan edilebilmesi anlamında bir kolaylık getirildi. Hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı kapsamında yapılan ithalat ve dışsatım işlemlerini yapan kuruluşlar sebebi ile yapılan gönderinin tasnif edilmesi işleminin; hızlandırılması, kolaylaştırılması ve gümrük memurunun gözetiminde gerçekleştirilmesine ilişkin düzenleme yapıldı.

Hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı işlemlerini yapan firmalarla çalışmak üzere sözleşme oluşturan gümrük müşavirleri, bu kapsamda yaptıkları işlemleri dışında gümrük müşavirliği faaliyetinde bulunamıyorken yapılan düzenleme ile bu kapsamda yaptıkları işlemler dışında da gümrük müşavirliği faaliyetinde bulunabilmelerine olanak sağlanmıştır.

 

Havayoluyla hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ve muayeneye tabi tutulmayan tüm gönderilerin, zorunlu şekilde x-ray kontrolünden geçirilmesine yönelik düzenleme yapılmakta idi. bununla beraber; işlemlerin hızlandırılmasını teminen gerekli görülmesi durumunda gümrük idare amirinin müsait görüşünün alınmasına gerek kalmaksızın bu gönderilerin muayenesinin yapılabilmesi anlamında düzenlemeye gidildi.

 

Posta ve hızlı kargo yoluyla muafiyet kapsamında gelen gönderilerin göze çarpan süreler arasında hangi alıcıya ne kadar geldiğinin takibinin yapılabilmesi için, alıcıların TC kimlik numaralarının ve ya vergi numaralarının elektronik ortamda gümrük idaresine bildirilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Havayolu taşımacılığı ile hızlı kargo kapsamında fiilen ihraç edildikten sonra beyanı yapılan eşyanın muayenesi olası bulunmayacağından, bu şekilde beyanı yapılabilecek eşya, teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyat tespitine konu olmayacak ihracat gönderileri ile sınırlandırılmıştır. Bu eşyanın gümrüğe beyanı için verilen zaman uçak kalkışından sonraki 4 saat iken işlemler çok aşırı sık olduğundan kolaylık sağlanması amacıyla uzatılarak 24 saat şekilde belirlendi.

 

Bir önceki yazımız olan Havayolu Taşımacılığı ve Lojistik Üssü olarak Türkiye başlıklı makalemizde Havayolu Taşımacılığı ve Lojistik Üssü olarak Türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: