Havayolları Kargoda Ülkemizin Yeri

Elinize bir haritayı alıp baktığınızda ülkemizin coğrafi konumunun değerini anlamamak için herhangi bir neden yok . Batısında Avrupa ülkeleri ve Amerika , doğusunda ise Asya ve Uzak doğu ülkelerinin bulunması ülkemiz adına resmen anahtar bir konumdur. Ancak bu değeri paha biçilemeyecek olan konuma sahip olmak yeterli olmamakla beraber aynı zamanda demir gibi de işlenmesi gereken bir faktör.

Görüldüğü üzere Türkiye’nin neredeyse dünyadaki  çoğu ülke arasında adeta bir transit geçiş konumunda bulunması havacılık ve hava kargo alanlarındaki birçok çalışmalar konusunda oldukça büyük bir dilime sahip olmasını mümkün kılabiliyor.

Özellikle teknolojinin de gelişiminin katkısıyla ulaşım ve iletişim araçlarının önlenemez ilerleyişi ve günlük yaşamımıza olan muazzam etkisi gerek hız gerek ise zaman unsurlarının yaşamımızdaki önemini her geçen gün kat ve kat arttırmaya devam ediyor. Bu hıza verilen önem, ona harcanılan maliyetin yüksek olmasına rağmen sunduğu fırsatlar bakımından hava yolları kargo sektörüne olan ihtiyacı kaçınılmaz kılıyor. Uluslararası kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda görülüyor ki hava kargo sektörünün her yıl ortalama yüzde 7 – 8 oranın büyüme göstermesi beklenmekte. Bu büyüme sektördeki çoğu firmanın da elbette ki iştahını kabartmakta. Yukarıda da bahsettiğim üzere ülkemiz bu muazzam konumuyla beraber Havayolları kargo alanında yaptığı çalışmaları ve yatırımları maksimum seviyeye getirirse pastadan oldukça büyük pay almaya aday görünüyor. Teknolojinin de gelişmesiyle sektörün teknik boyutu da ihtiyaçlar doğru orantılı ilerliyor ve çoğu önceden tahmin edemediğimiz veya hayal olarak nitelendirdiğimiz olguları bugün günümüzde gözlerimizle şahit oluyoruz. Türkiye’nin de tüm bu yatırım ve yatırımlara bağlı gelen kazançları çağın gereklilikleri doğrultusunda analiz etmeli ve özellikle bu sektördeki büyümeye ayak uydurması yapılabilecek en mantıklı hareket  ve girişim olarak görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: