Hava Yolları Kargonun Gelişimi

Hava yolları kargo için,13 milyondan fazla nüfusa, Asya ve Avrupayı birbirine bağlayan jeopolitik bir konuma sahip olan İstanbul’u bir lojistik merkez haline getirmek için yatırımlar yapılmalıdır. Bu lojistik merkezinde İstanbul-Atatürk Havalimanı Türkiye’nin hava kargo taşımacılığı merkezi olmalıdır ve stratejiler bu vizyonda yapılmalıdır. Şu anda bile Atatürk Hava limanı’nın kargo terminali talebi karşılayamamaktadır. Kargo terminalinin kapasitesinin arttırılması için gerekli çalışmalar biran önce yapılmalıdır.

Son yıllarda globalleşen dünya ekonomisinde ticaret hacminin yadsınamayacak şekilde artması ve hızlı ulaşımın öneminin dünyanın her yerinde farkına varılması sonucunda hava yolları kargo sektörü dünya ekonomisinin önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Türkiye’nin hava kargo taşımacılığı ile 1933 yılında tanışmasına rağmen ne yazık ki yakın zamana kadar yeterince ciddiye alınmamıştır.

Günümüzde hava yolları kargo taşımacılığı önemi anlaşılmaya başlansa da gerçekleştirilen uygulamalar ve yapılan yatırımların beklentileri karşılayabilmesi için daha iyi stratejiler geliştirilmeli,hava kargo taşımacılığının gelişimi için oluşturulacak stratejiler; altyapı, mevzuat ve ticari olarak üç konuda incelenebilir. Tüm illerimize havacılığın gelişimi adına havalanlarına geleceği düşünerek kargo terminalleri de yapılmalıdır. Söz konusu kargo terminalleri; gümrüğü, uçuş işletmelerini ve diğer bürokratik birimleri aynı binada barındıracak fiziki yapıya sahip olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tehlikeli Maddelerin Ambalajlanması başlıklı makalemizde Tehlikeli Maddelerin Ambalajlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s