Hava Yolları Kargo Ve Güvenlik

Hava yolları kargo olarak,Türkiye olarak risk değerlendirmemiz birçok Avrupa ülkesinin üstündedir. Geçiş bölgesi olduğumuz için risk anlayışımız normalin üstünde olmak zorunda. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanına gelen tüm kargo x-ray cihazından geçiyor. Bunu yapan az ülkelerden biriyiz. Peki Türkiye Hava Yolları Kargo güvenliği konusundaki teknolojileri, eş zamanlı olarak uygulayabiliyor mu?Dünyada en fazla yolcu bagajı / kargo elleçlenen ilk havaalanı arasında yer alan İstanbul Atatürk Havalimanında ve diğer havalimanlarında mevcut kargo akışını sağlamak için teknolojiyi yakından takip etmek zorundayız.

Hava yolları kargoda; Bomba tespiti için köpek kullanımı, özel sektörde de artık mevcut. EDS dediğimiz kontrol cihazlarına sahibiz ve bu cihazlar maliyeti oldukça yüksek cihazlardır. Ve Türkiye olarak en son teknolojiyi satın alıyor ve uygulamaya koyuyoruz. En başta yapılması gereken tabi ki verilecek eğitimin, tüm sektör mensuplarına yaygınlaştırılmasıdır.

2009’da çıkarılan SHT-17.2 talimatı 2011 yılında yürürlüğe girmiş olup, bundan sonraki süreçte personelin eğitilmesiyle, güvenlik bilincinin yerleştirilebileceğini ümid ediyoruz. Hava Yolları Kargo çalışan personelin dikkati,takibi kargo sorumluluğu bu bağlamda önemlidir,kişilerin eşyaları ve kendi güvenlikleri açısından tüm personelin uyum içerisinde çalışması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hava Kargo Pazar Dinamikleri başlıklı makalemizde Hava Kargo Pazar Dinamikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s