Hava Kargo Pazar Dinamikleri

Hava yolları kargo; hava taşımacılığı sisteminin bir alt sistemi olarak, teslim aldığı ürünleri gideceği yere diğer ulaştırma türlerine göre çok daha hızlı ve güvenli biçimde ulaştıran taşıma sistemidir. Hava kargonun diğer ulaştırma türleriyle rekabet edebilmesindeki en önemli avantajı, hızı ve güvenilirliğidir. Daha az zaman ve daha fazla maliyet, bu taşımacılık türünü kısaca açıklamaktadır. Tarihsel gelişim süreci açısından hava kargo taşımacılığı diğer ulaştırma türlerine göre daha yeni olmasına rağmen, son yıllarda kulanım oranı giderek artan bir ulaştırma türü olmuştur. Hava kargo taşımacılığında genellikle hacmi ve ağırlığı düşük, ancak değeri yüksek olan eşyalar taşınmaktadır. Hava kargo terimi genelde çok geniş bir anlamda kullanılmaktadır. Ekspres taşımacılık olarak adlandırılan küçük ve hızlı paket taşımacılığı da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Kısacası, bir uçuşta kargo bölümünde giden ve yolcu bagajları dışında kalan her şey “hava kargo” kapsamına girmektedir.

Hava yolları kargo artık pek çok üretici ve perakendecinin küresel tedarik zincirinin bütünleyici bir parçası haline gelmiştir. Hava kargo faaliyetleri, dünyanın pek çok bölgesi arasında hızlı ve sık geçişlere izin vermektedir. Yüksek değerli ve yüksek teknolojili ürünler için azalan ürün-yaşam döngüsü, pazarlar için hızlı teslimi gerekli kılmaktadır.

Dünya özellikle son 25-30 yıldır baş döndürücü bir hızla değişmekte, pazarlar giderek bütünleşmekte, ekonomiler arasındaki duvarlar yıkılmakta ve mesafeler kısalmaktadır. Sınırların giderek yok olduğu, ulaştırma hizmetlerinin çok daha önemli bir hale geldiği günümüzde, hava yolları kargo hizmetlerinin önemi de buna paralel artmaktadır. Dünya ticaretinde ürün çeşitliliğinin artmasına paralel olarak rekabetin şiddetlenmesi ve iş süreçlerinin hızlandırılması açısından uçağın bir taşıma aracı olarak sahip olduğu avantajlar, hava kargo taşımacılığının giderek daha fazla tercih edilme nedeni olmaktadır. Hava kargo pazarı, 200 milyar dolardan fazla değeri olan ve yılda 60 milyon tondan fazla yükün taşındığı küresel çapta bir pazardır. Dolayısıyla hava kargo pazarı, küresel ekonomi içinde önemli bir rol oynamaktadır

Bir önceki yazımız olan Hava Kargo Taşımacılığında Ücretlendirme başlıklı makalemizde Hava Kargo Taşımacılığında Ücretlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s